V sobotu 28. ledna 2023 se v Lukách nad Jihlavou konal po dvouleté nucené přestávce 3. ročník soutěže „Železný mladý hasič“. Tato soutěž byla opět určena pro mladé hasiče pouze do 11 let.

Na start bylo přihlášeno 81 dětí z 11 SDH. I přes velkou nemocnost (celkem 23 mladých hasičů z přihlášených onemocnělo) se přímo na start postavilo 58 závodníků (z našeho SDH 20 závodníků). Každý ze závodníků absolvoval 6 úseků tratě (přeskok švédské bedny, přenos dvou těžkých kanystrů, roztažení 2 hadic s proudnicemi, Hammer box, prolézání tunelu a přesun figuríny). Jednotlivé kategorie mají při naší soutěži různé stupně obtížnosti, takže se postupně měnila výška švédské bedny, váha kanystrů, počet úderů v Hammer boxu, váha figuríny). Právě přesun figuríny (naše se jmenuje Evžen) byl závěrečným úsekem a spousta závodníků s ním doběhla s vypětím všech sil. Letošní soutěže se zúčastnila i naše nová přípravka, pro ně to byl první závod, proto jim patří velký obdiv. U starších dětí se jednalo o velmi tuhé souboje, kdy často rozhodovaly i desetiny sekund. K tomu nám pomohla i zapůjčená elektronická časomíra, která soutěži dodala přehlednost. Všichni byli odměněni pamětními medailemi a spoustou drobných dárků, první tři soutěžící ze všech kategorií byli odměněni i poháry.

Moc děkujeme všem účastníkům a vedoucím za vzornou spolupráci v průběhu soutěže. Zároveň si velice vážíme pomoci všech členů SDH i rodičů dětí, kteří s organizací této soutěže pomohli. Tentokrát se do pomoci a organizace zapojili už i někteří naši starší žáci, těm také patří velký dík.

Zároveň děkujeme za poskytnuté odměny pro děti, kontrétně Decathlon, Generali Česká Pojišťovna, GORDIC spol. s r.o., Jihlavská vrtná s.r.o., Jihlavské potraviny s.r.o., K-system.CZ s.r.o., Řezník Pavel Jirovský, STATUS stavební a.s., Stormware s.r.o.

Výsledky louckých závodníků:

Ročník 2018 a mladší: 1. Václavková Julie, 2. Natálie Musilová

Ročník 2017: 2. Václavková Veronika, 5. Lavička Jiří, 7. Číhal Mikuláš, 9. Benešová Valentina, 10. Benešová Elena

Ročník 2016: 5. Cemper Daniel

Ročník 2015: 1. Mokrejš Jan, 3. Lettrich Sebastian, 7. Cop Ondřej

Ročník 2014: 1. Kovář Adam, 2. Hujka Vojtěch

Ročník 2013: 4. Lettrich Samuel, 5. Ďásková Kateřina

Ročník 2012: 1. Kovář Jakub, 6. Javůrek Petr, 7. Lálová Apolena, 10. Král Šimon, 14. Souček Vojtěch

Jsme moc rádi, že se soutěž obešla bez zranění a přispěla k rozvoji hasičského sportu, na kterém je krásná právě všestrannost, kde se spojuje atletika s úkony z práce hasičů (rychlost, obratnost a odvaha). Může zde vyniknout jednotlivec nebo celý tým, který je pro budoucnost hasičů základem.

A co děláme teď? Usilovně se připravujeme na letošní sezónu soutěží, které začínají již v květnu. Pro letošní rok máme v plánu účast na okresním kole Hry Plamen, která se každoročně koná na Meziříčku, poté účast v okresní lize mladých hasičů (10 závodů), šedesátky jednotlivců ve Výčapech a v Brtnici, halové štafety. Věříme, že se našim hasičům bude dařit alespoň stejně dobře, jako v loňském roce.