Jednotka

Rok 2022 přinesl celkem 31 výjezdů. Požárů jsme likvidovali 14 a řešili 17 technických pomocí. Tento rok ale začal celkem zostra. V polovině února máme na kontě už 13 výjezdů a prozatím všechny technického rázu.

Co dělají hasiči, když zrovna nevyjíždí? Školí se, provádějí námětová, nebo prověřovací cvičení. Ani naše jednotka nezůstává pozadu. Právě zvýšili kvalifikaci čtyři naši členové, neboť právě absolvovali kurz na obsluhovatele motorových pil, křovinořezů a motorových rozbrušovacích pil. Kurz probíhá formou e-learningu, dvou dnů na učebně a tří sobot v lese na praktický výcvik pod dozorem instruktorů z HZS. Nyní je v naší jednotce 11 proškolených hasičů. Motorová pila je nebezpečný stroj a bez tohoto kurzu ji hasič nesmí použít. V kurzu se hasiči učí nejen jak pokácet strom, ale třeba jak bezpečně odřezávat části krovu, rozřezávat napružené dřevo, samotnou technologii pily atd. Zásadní je samozřejmě bezpečnost práce a zakázaná manipulace. V roce 2022 bylo 15 výjezdů na popadané stromy. V letošním roce máme za sebou už 9 výjezdů na popadané, nakloněné, nebo zavěšené stromy u silnice, proto je třeba mít proškoleno co nejvíce lidí.

Policejní vrtulník křižoval oblohu naší obce 10. a 11. února, kdy byla také povolána naše jednotka na spolupráci s policií při pátrání po pohřešované osobě. Naší jednotkou byl nasazen dopravní automobil, cisterna MAN a soukromá čtyřkolka. Na dvoudenním pátrání se mimo policie a profesionálních hasičů podílela také spousta dobrovolných hasičů z Luk, Kamenice a Brtnice. Nachozených a naježděných kilometrů bylo skutečně hodně. Tímto bych chtěl veřejně poděkovat všem, kteří se této akce zúčastnili. Hlavně ale všem dobrovolným hasičům, protože 2 dny zanedbávali svoje rodiny bez nároku na jakoukoliv odměnu.

Na konec bych chtěl znovu upozornit na zákaz vjezdu všech vozidel na dvůr hasičárny. Výjimky povoluje pouze velitel jednotky Lubomír Novák. Jedná se hlavně o různé akce na horním sále hasičárny, ale i jiné. Stačí jedno nevhodně zaparkované auto na dvoře a zabere nám v případě výjezdu 4 parkovací místa pro osobní auta hasičů. Toho místa není zrovna nazbyt a my ho potřebujeme. Přeparkovat nestihnete, protože siréna pokaždé nehouká. O výjezdu se třeba ani nedozvíte. Ze zákona máme 10 minut na výjezd, a pokud nám bude bránit nějaký neukázněný řidič svým vozem, zkomplikuje nám to situaci. Může to zajít až tak daleko, že to necháme řešit policii. Dodržujte, prosím tuto značku. Děkuji za pochopení.