Na jaře máme každoročně hodně práce. Od března jsme vyjížděli na 8 požárů v přírodě, většinou po pálení klestí.

Největší z těchto požárů byl u Bílé skály, kde zasahovalo 15 našich hasičů se dvěma cisternami, dopravním automobilem a soukromé čtyřkolky. Na místo byli povoláni profesionální hasiči z Jihlavy a dobrovolné jednotky z Luk, Brtnice, Kamenice, Jihlavy – Bedřichov, ze Stonařova, Puklic a
Kněžic. Jednalo se o plochu cca 150 x 150m a „odnesly“ to především mladé a čerstvě vysázené stromky. Díky větru se oheň rychle šířil, ale už díky prvotnímu zásahu se oheň podařilo zastavit v dalším postupu. Samotný zásah trval přes 3 hodiny.

Nevyjížděli jsme jen k lesním požárům. Dne 23.03.2022 ve 22:03 nám byl vyhlášen poplach: Puklice – požár domu. U takové zprávy přejde člověku mráz po zádech a po cestě přemýšlí, co ho asi čeká. Je někdo uvnitř? Je tam plyn, nebo fotovoltaika? Na požár vyjelo 11 našich hasičů se dvěma cisternami a dopravním automobilem. K požáru jsme dorazili současně s kolegy z Jihlavy a následovalo utvoření několika vodních proudů a zároveň zastavení přívodu plynu do domu. Požár byl zanedlouho pod kontrolou a na řadu přišlo dohašování a postupné rozebírání střechy kvůli skrytým ohniskům. Škoda po požáru byla skutečně obrovská. V tomto případě totiž platí: „Co nezničí oheň, zničí voda“! Měli bychom se snažit požárům předcházet, než je potom hasit. Myslím tím například, nenabíjet věci přes noc jako jsou telefony, elektrické koloběžky apod. Rozmyslet si, kde zapaluji a nechávám hořet svíčku, pravidelně čistit a nechat kontrolovat komínová tělesa, kamna vymetat, až je popel studený atd. Určitě by měl být doma nějaký ten hasicí přístroj a v neposlední řadě i kouřová, požární čidla. Když už k nějakému zahoření v bytě dojde, tak ať máme jistotu, že nás čidla v noci probudí. Nebudeme ani domýšlet, co by se mohlo stát.